Ana Sayfa Da Vinci'nin
Hayatı
Da Vinci ve
Perspektif
Da Vinci ve Geometri Altın Oran Da Vinci ve
Altın Oran

Leonardo Da Vinci'nin Hayatı

Asıl adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan Leonardo Da Vinci 15 Nisan 1452’te İtalya’da Dünya’ya gelmiştir. Rönesans döneminin İtalya’sında yaşamıştır. En önemli eserleri Son Akşam Yemeği (1495-1497), Vitruvius Adamı (1490-1492) ve Mona Lisa’dır. (1503-1507) Rönesans dönemi sanatını zirveye taşımış, yalnızca sanat şekline değil, birçok alandaki buluşu ve araştırmaları ile tanınmış,
Dünya’nın en zeki insanlarından ve sanatçılarından biri olarak kabul görmektedir.

Mona Lisa Tablosu

Leonardo Da Vinci , genç yaşta noterlik yapan babasının Ser Piero da Vinci ve annesinin Vinci kasabasından Caterina Lippi adında, 16 yaşlarında yetim ve fakir bir kız olduğu bilinmektedir. Caterina'nın evlilik dışında çocuğu olarak doğmuş olan Leonardo Da Vinci, Anchiano'da Dünya’ya geldi. İsmini tamamı Leonardo di ser Piero da Vinci olan Leonardo Da Vinci’nin ismi "Vincili Efendi Piero'nun oğlu Leonardo" anlamına gelmektedir. Yapıtlarını bitirdikten sonra üzerine Io, Leonardo (Ben, Leonardo) veya Leonardo Da Vinci şeklinde imza atmıştır.

Leonardo Da Vinci İmzası

Elle tutulur halde kanıt olmasa da Leonardo Da Vinci’nin annesi Caterina Lippi’nin, babası Ser Piero’nun sahip olduğu Ortadoğu bölgesinden gelmiş olan bir köle olduğu sanılıyor. Ser Piero, Leonardo Da Vinci’nin Dünya’ya geldiği yıl, Albiera ismindeki eşi ile dünya evine girdi. Leonardo Da Vinci’yi bebeklik yıllarında annesi büyüttü, annesi komşu kasabadan başkasıyla evlendirilerek komşu kasabaya yerleştiği zaman, Leonardo Da Vinci babasının sık sık uğramadığı büyükbabasının yaşadığı evde onunla birlikte hayatına devam etti; çok sık olamasa da bazen Floransa'ya babasının hayatını devam ettirdiği eve giderdi.

Da Vinci'nin Resmi

14 yaşında iken Vinci’de hayatını devam ettiren Leonardo Da Vinci büyük ebeveynlerinin artarda vefatı yüzünden 1466 yılında Ser Piero’yla beraber Floransa’da yaşamaya başladı. Evlilik dışı bir çocuk olduğundan dolayı üniversite öğrenimi alması yasaklanmıştı. Bu sebepten ötürü üniversite eğitimi alamadı. Leonardo küçük yaşından beri oldukça güzel çizim yapıyordu. Ser Piero Leonardo Da Vinci’nin resimlerini dönemin oldukça ünlü heykeltıraş ve ressamı olan Andrea del Verrocchio'ya gösterdiği zaman, Verrochio Leonardo’yu çırak olarak kabul etti. Leonardo Da Vici Verrocchio ile beraberken Pietro Perugino ve Lorenzo di Credi gibi ün yapmış sanatçılar ile çalışmalar yapma imkânı buldu. Atölyede ayrıca lir çalmayı da öğrendi.

Da Vinci'nin Resmi  

Floransa'yı terk edip 1482 yılında Milano Dükü Sforza'nın altında çalışmaya başladı. Dükün altında çalışabilmek amacıyla silahlar, köprüler, gemiler ve kil, bronz ve mermerden heykeller yapabileceğini yazdığı fakat hiç göndermemiş olduğu mektubu gelmiş geçmiş en mükemmel iş için başvurusu olarak görülmüştür. Leonardo, 1499 yılında Fransızlar şehri işgal edilinceye kadar tam on yedi sene Milano Dükü’nün altında çalıştı. Dük için yalnızca heykeller, resimler yapmak ve festivalleri oluşturmakla ilgilenmedi, makineler, silahlar ve binaların tasarımlarında da görev aldı. 1485 - 1490 yıllarında arasında mekanik, doğa, uçan makineler ve geometrinin yanında kale, kanal ve kilise yapımı gibi mimari yapıtlar ile de uğraştı, anatomi alanında birçok çalışma yaptı ve birçok öğrenci yetiştirdi.

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci’nin gelmiş geçmiş en harika resimlerinden biri olarak görülen Mona Lisa tablosuna 1503’te yapmaya başladığı söylenmektedir. Babasının öldüğü haberi gelmesinin üzerine 1504’te Floransa’ya geri döndü. Miras için kardeşleriyle mücadeleye girdi fakat uğraşları boşa çıktı. Fakat amcası tüm mal varlığını çok sevdiği Leonardo’ya bıraktı. 1506 yılına gelindiğinde Leonardo Da Vinci, bir Lombardiya aristokratının oğlu olan on beş yaşlarındaki Kont Francisco Melzi'yle tanıştı. Melzi, yaşamının geriye kalan zamanında Leonardo Da Vinci’nin en başarılı öğrencisi ve onun için en yakın insan olmuştur. 1490 yılında 10 yaşındayken korumasına altına tutmaya başladığı ve Salai ismini verdiği çocuk 26 sene boyunca birlikte çalışmıştır fakat öğrencisi olarak bilinen bu genç bir tane bile sanat değeri olan eser üretmemiştir.

Da Vinci'nin Hizmetçisi Salai

1513-1516 yılları boyunca Roma’da yaşamına devam etti ve Papa’nın istekleri doğrultusunda geliştirilen birçok projede yer aldı. Fizyoloji ve anatomi alanlarında çalışmalarını sürdürdü fakat Papa kadavralarla çalışma yapmasını yasakladı. 1516 yılında Leonardo Da Vinci’yi koruyan Giuliano de' Medici öldükten sonra Fransa kralı 1. Francis’ten Mimarlık ve mühendislik çalışmaları için davet aldı. Güneybatı Paris’te Amboise civarlarında bulunan Kraliyet Sarayı’nın yakınında kendisi için özel bir şekilde hazırlanan konağa taşındı. Leonardo Da Vinci’ye oldukça fazla hayranlık duyan kral, sürekli ziyaret eder, onunla sohbet ederdi. Sağ kolu felç olan Leonardo, sanatsal çalışmalardan çok bilimsel alanda çalışmalarını devam ettirdi. Leonardo Da Vinci’ye en yakın arkadaşı Melzi yardım ediyordu.

Da Vinci'nin Resmi

Leonardo Da Vinci 2 Mayıs 1519‘te Amboise’daki evinde 67 yaşındayken Dünya’ya gözlerini yumdu. Vasiyeti ile beraber mirasının en büyük ve önemli bölümünü en yakın dostu Melzi’ye bıraktı. Paris’in güneybatısındaki Saint Florentin Kilisesi’nde defin işlemi gerçekleşmiştir.

Saint Florentin Kilisesi

Kaynak: