Ana Sayfa Da Vinci'nin
Hayatı
Da Vinci ve
Perspektif
Da Vinci ve Geometri Altın Oran Da Vinci ve
Altın Oran

Da Vinci ve Altın Oran

Leonardo Da Vinci Altın Oran ile ilgili birçok araştırma yapmıştır. Bu araştırmaları sonunda yaptığı birçok eserde Altın Oranı kullanmıştır.

Altın Dikdörtgen

Son Akşam Yemeği (The Last Supper)

4,5 m x 8,8 m boyutlarında olan Son Akşam Yemeği resmi büyük boyutuna rağmen Leonardo Da Vinci tarafından büyük bir özenle hazırlanmıştır. Resim kendi içinde öyle sırlar barındırıyor ki, Leonardo Da Vinci’nin zekasını bir kez daha ortaya koyuyor. Resmin ana hatlarında yer almakta olan yemek masası ve havariler Altın Orana uygun bir şekilde resme yerleştirilmiştir. Duvarda bulunan geometrik şekildeki motifleri ve resim derinliğini de Altın Orana uygun resmettiği göze çarpıyor. Rönesans dönemi zamanında İlahi Oran olarak adlandırılan Altın Oran’a çok uygun bir şekilde yapılmış. Ayrıca Salvador Dali’ye dahi Altın Oran ile resim yapması için ilham kaynağı olan bir başyapıttır bu resim.

Son Akşam Yemeği

Vitruvius Adamı (Vitruvian Man)

Kimi insanlara göre Salvator Mundi’ye benzetilen Vitruvius Adamı, Leonardo Da Vinci’nin eskiz çalışmaları arasında keşfedilmiştir. İç içe gelecek şekilde çember ve karenin içine insan vücudu koyan Da Vinci, yıllar boyunca üzerine çalışmalar yaptığı insan vücudundaki
Altın Oranı kusura yer bırakmadan ortaya koyar.

Vitruvius Adamı

Salvador Mundi

Leonardo Da Vinci İnsanların yüzünden, parmaklarına hatta kol kaslarını dahi oranları incelemiştir ve bu eserinde de kullanmıştır. Leonardo Da Vinci’nin Altın Oranın en belirgin olduğu eserlerden biri ise, Salvador Mundi resmidir. Tek bir resim fakat birden çok ayrı bölümde Altın Oran vardır. Salvador Mundi’nin kıyafetinin üzerindeki motifte dahi Altın Oran bulunmaktadır.

Salvador Mundi

Mona Lisa

Dünyanın en meşhur yüzlerinden biri Mona Lisa’dır. Leonardo da Vinci tarafından yapılmış bir eserdir. Aynı zamanda Da Vinci’nin en ünlü tablosudur. Eşi benzeri olmayan resmin bu boyutta ünlü olmasının sebeplerinden biri, sergilenmeye devam ettiği Louvre Müzesi’nden 1911’de bir hırsızın çalmış olmasıdır. Tablonun en kısa sürede bulunabilmesi amacıyla Bir an önce binlerce kopya hazırlanıp Avrupa’daki birçok yere gönderilmiştir. O tarihlerde Mona Lisa bütün Dünya’da gündemde birinci sırada yer almıştır. Altın oranı en güzel işleyen tablolardan biri olan Mona Lisa’nın, boyutları detaylı bir şekilde incelendiği zaman eninin boyuna oranı bizlere altın oranı verir. Tablonun yüz bölümüne altın dikdörtgen yerleştirdiğimiz zaman bulduğumuz oran yine Altın Orandır.

Mona Lisa

Kaynak: