Ana Sayfa Da Vinci'nin
Hayatı
Da Vinci ve
Perspektif
Da Vinci ve Geometri Altın Oran Da Vinci ve
Altın Oran

Da Vinci ve Perspektif

400’lü yıllarda lineer perspektif ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. 1436 yılında Alberti , doğrusal perspektif ile ilgili bulduğu her şeyi içinde topladığı De Pictura'yı yayınladı. Piero della Francesca Alberti’nin yaptığı çalışmayı daha da ilerletti ve 1470’li yıllara gelindiğinde birkaç sanatçı, doğrusal perspektif kurallarının tam anlamıyla anlaşıldığını gösteren eserler üretebildi.

Perspektif

Leonardo Da Vinci, matematik ile sanattan söz açılınca, yaptığı çalışmalarda Doğrusal perspektifin matematiksel kurallarını uygulamıştır. Lineer perspektif için gerekli olan üç unsur vardır: paralel çizgiler, ufuk çizgisi ve ufuk noktası. Cisimleri seyirciden normalden daha uzakta gibi göstermeyi başardı. Leonardo Da Vinci, resim ya da çizim benzeri tek boyutlu bir düzlemde derinlik algısını yaratmayı başardı.

Da Vinci Perspektif

Lineer perspektif kurallarını incelemeye devam eden Leonardo Da Vinci, birkaç çalışmasında bu kuralları güzel bir biçimde uyguladı. Müjde isimli tablosunda, resimleri daha zengin içerikli yapan birçok özelliği ortaya koymak amacıyla Lineer perspektif kullanmıştır. Lineer perspektif kurallarını uygulayarak bir binanın köşesini, duvarlı bir bahçeyi ve bir yol çizmiştir. Bütün bu kurallar göz önüne alındığı zaman tablonun ne kadar iyi çizilmiş olduğunu görüyoruz.

Müjde Tablosu

Magi'nin Hayranlığı tablosunda Leonardo Da Vinci'nin figürleri çizim şeklini ve perspektif ile ilgili bildiği her şeyi göstermeyi amaçlıyordu. Tablo üzerinde çalışmalarına devam ederken birçok çalışma üretti. Bu çalışmalarda biri perspektifin derinlemesine çalışmasıydı ve çalışmada yıkılmış binaları karmaşık bir arka planla göstermeyi amaçlamıştır. Bunu yapabilmek amacıyla, perspektif ile alakalı oldukça kapsamlı bir çalışmasını resmin içine ekledi.

Magi'nin Hayranlığı Tablosu

Perspektif kullanımında, anamorfoz tekniğini ilk kez uygulayan kişi Da Vinci olarak kabul görmüştür. Anamorfoz tekniği bir görüntünün sadece kavisli bir ayna kullanılarak ya da resmi sadece belli bir konumdan görülebildiği bir tekniktir.

Atatürk ve Anamofroz 

Bilgisiz pratiğe âşık olanlar, bir gemiye dümensiz ve pusulasız binen ve gideceğinden asla emin olamayan denizciye benzer. Uygulama her zaman sağlam teori üzerine kurulmalıdır ve bu Perspektifin kılavuzu ve kapısıdır ve bu olmadan çizim konusunda hiçbir şey iyi yapılamaz.

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

Kaynak: